Linki, ciekawostki

Przejdź z nami szlakiem miejsc pamięci związanych z Powstaniami Śląskimi. Zobacz gdzie są i co się tam działo. Kliknij w grafikę poniżej. Zapraszamy Cię na wirtualną podróż!

 
 

Powstania Śląskie to bardzo ciekawy i szeroki temat. Historia z podręczników to nie wszystko. Jest wiele miejsc, postaci, legend i ciekawostek związanych z powstaniami. Jest też bardzo wiele źródeł, z których możemy czerpać wiedzę o tych wydarzeniach. Postaramy się zamieszczać tutaj najciekawsze informacje szeroko związane z powstaniami.


Strony, które zdecydowanie warto znać.

Pomnik Powstańców Śląskich to jedno najbardziej charakterystycznych miejsc w Katowicach. Odlane ze stali trzy olbrzymie skrzydła, symbolizujące trzy powstania, górują nad rondem generała Jerzego Ziętka w centrum miasta. Budowę pomnika rozpoczęto w 1967 roku. Generał Ziętek, który był wtedy wojewodą śląskim mozolnie zabiegał o fundusze na dokończenie pomnika u władz centralnych w Warszawie. Udało się i 1 września 1967 roku pomnik został uroczyście odsłonięty. Ciekawostką jest, że pomnik powstał na terenie cmentarza żołnierzy radzieckich. Przed budową szczątki żołnierzy zostały przeniesione na nowe miejsce w Parku Kościuszki. Natomiast obecny za pomnikiem piękny zadrzewiony teren, to pozostałość ogrodu nieistniejącego już dziś Dworu Tiele-Wincklerów.

Pociągi pancerne stanowiły ważny element działań zbrojnych w czasie trzeciego powstania śląskiego. Utworzono wtedy 16 pociągów pancernych, jednak tylko 12 z nich nadawało się do działań operacyjnych. Najczęściej składały się one z dwóch dział, kilkunastu karabinów maszynowych oraz kilkudziesięciu żołnierzy obsługi. Każdy z pociągów miał swoją historię – często burzliwą – a także imię, np. Korfanty, Piorun albo Tadek Ślązak. W terenie silnie zindustrializowanym oraz posiadającym rozbudowaną sieć kolejową, jakim był Górny Śląsk, pociągi pancerne były znacząca siłą bojową. Niemcy oczywiście posiadali swoje pociągi pancerne, więc trzecie powstanie było prawdziwym starciem tych pancerno-parowych potworów.

Czy wiecie, że na terenie Górnego Śląska po I Wojnie Światowej przebywały wojska francuskie, angielskie, a nawet włoskie?

Czy wiecie, kto był jedynym polskim posłem wybranym do niemieckiego parlamentu – Reichstagu?